Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas oma 28. märtsi käskkirjaga toidupiirkonna 2022 tiitli kandjaks Järvamaa
Uus toidupiirkond võlus otsustajaid märksõnaga “piim”, mille Järvamaa on lubanud rakendada oma maitsete aasta vankri ette.
Žürii tööd juhtinud Maaeluministeeriumi asekantsleri Marko Gorbani sõnul võiks Järvamaa kui Eestimaa süda, end sama hästi reklaamida ka „piima maakonnana”, sest just Järvamaal on kõige rohkem piimalehmi ühe elaniku kohta. “Jääme põnevusega ootama uusi piimast alguse saavaid ja piimaga seotuid maitseid, millega uus toidupiirkonna tiitli kandja on lubanud meie toidulauda rikastada,” ütles Marko Gorban.
Uue toidupiirkonna projektimeeskonna eestvedaja, sihtasutuse Järvamaa juhataja Ruth Aarma lubab oma meeskonna nimel luua Eestis olemasolevate „Siidritee” ja „Veinitee” kõrvale ka oma „Piimatee”. “Meie algatusel sündiva “Piima tee” eesmärgiks on kaardistada piimatooteid tootvad ja pakkuvad ettevõtted Eestis, lehmapiimast, kitse- või lambapiimani välja. Piimatoodete all peame silmas kõikvõimalikke piimaga seonduvat: joogipiim, hapendatud piimatooted, magusad kohukesed, juustud, jäätised jne,” sõnas Ruth Aarma. „Uue ettevõtmisena tahame algatada põnevate piimakokteilide ehk POKTEILIDE retseptide jagamise konkursi,” lisas Aarma.
„Maaeluministeeriumi jaoks on see juba seitsmes kord valida ja kuulutada välja üks Eesti piirkond maitsete aasta kandjaks. Kena traditsioon on kinnitanud toidu osatähtsust inimeste ühendaja ja suhete soodustajana. Toidutootjate, toidu väärindajate ja kohalike kogukondade koostöö võimaldab toidu kaudu tugevdada oma piirkonna identiteeti ja olla seeläbi atraktiivsem ka külaliste jaoks. Järvamaal on palju, mida jagada ja küllap leiab iga huviline aasta jooksul seda, mida nautida,” märkis maaeluministeerium Urmas Kruuse.
Toidupiirkonna tiitleid on varasemalt kandnud ja oma kandi maitseid külastajatega jaganud Hiiumaa, Peipsimaa, Pärnumaa, Vana-Võromaa, Haapsalule ja Läänemaa ning Põhja-Eesti, kus aprilli lõpus eelmisele maitsete aastale joon alla tõmmatakse, et seejärel uhke sümbol, piirkonnast teise liikuv 1,5 meetri pikkune kahvel Järvamaale üle anda.
2022. aasta toidupiirkonna projekti Järvamaal viivad ellu maakondlik arenduskeskus SA Järvamaa koostöös kahe Järva maakonnas tegutseva LEADER tegevusrühmaga – Järva Arengu Partnerid ning Lõuna-Järvamaa Koostöökogu